Miami'de sprint ve sıralama turlarını Verstappen kazandı, Leclerc ise her zaman ikinci oldu

QasiM

Global Mod
Global Mod
20 yaşındaki Verstappen de sezonun ikinci sprintini kazandı ve Dünya Kupası'ndaki liderliğini Prez'in 27 puan önüne çıkardı. İki hafta önce sprintte başarılı oldu. Hasselt'ten Rodk, önceki iki yarışı kazanarak Miami'de yenilmezliğini genişletti. Pazar günkü ana çekilişte kariyerinde ve beş yıldır 59. sırada yer alıyor.

İyi bir başlangıç yapamadım ve biraz kaymam gerekti (Leclerc). İlk tutuklamada Natst. Daha sonra güvenlik aracı çıktı ve biz de durumu biraz sakinleştirdik. Ondan sonra sıçramayı artırabilirdik ama tam olarak mükemmel değildi. Yapacak çok işim var ama ilişkim harika. Verstappen televizyon kameralarının önünde bir noktayı daha yakaladık dedi.

Leclerc de memnundu. Oldukça iyi bir başlangıç yaptım ancak ilk virajda içerideydim. Çok fazla risk almak istemedim çünkü bugün hala sıralama turlarımız var. Leclerc, sprintte kaza yaparsak muhtemelen n'ye giremeyeceğimizi söyledi.

İlk altı pilot sprint'i başladıkları sırayla tamamladı. Racing Bulls'tan Avustralyalı Daniel Ricciardo dördüncü, Ferrari'den Carlos Sainz beşinci, McLaren'dan Oscar Piastri ise altıncı oldu.

Kızlar diğer pk'deki kavgalardan keyif aldılar. Startın hemen ardından McLaren'den Lando Norris, Mercedes'ten Lewis Hamilton ve Aston Martin'den Lance Stroll ile Fernando Alonso toplu bir kazaya karıştı. Alonso son sıraya geriledi, Norris ve Stroll emekli oldu. Güvenlik aracının pistte olması gerekiyordu.

Daha sonra Hamilton ile Haas'tan Kevin Magnussen arasında düello yaşandı. Ancak hiçbiri son sekizinci diski kaçırmadı. Magnussen, kavgalardan birkaç saniye sonra ceza alırken, pitteki hızın yetersiz olması nedeniyle cezanın bedelini Hamilton ödedi. Racing Bulls'tan Jki Cunoda sekizinci oldu. Bütün cezalar hak edilmişti, buna hiç şüphe yok. Magnussen sonunda “Ben de aynısını yapardım” dedi.

Verstappen sıralama turlarında bile şampiyonu tanıyamadı. Sezonun altıncı ve üst üste yedinci kez pol pozisyonunu kazandı ve bu sayede rekoru kazandı. Fransız Alain Prost, 31 yıl önce sezonun ilk yedi turunda startta birinci olmuştu. 1988 ve 1989 sezonlarında Brezilyalı Ayrton Senna'da en fazla sekiz pole pozisyonu elde etti.

Ricciardo, dördüncü sprintinde bu kez eleme turunda lider olarak yarıştan ayrıldı ve öne geçme cezası nedeniyle son 20. sıradan önde başlayacak. Pazar günkü Grand Prix saat 22:00 SEL'de başlıyor.

Miami Grand Prix'si

dünya şampiyonası arabası formülü 1'in baştan çıkarması:

Sürat: 1. Verstappen (Hollanda/Red Bull) 32:04.660, 2. Leclerc (Pzt./Ferrari) -3.371, 3. Prez (Mex./Red Bull) -5.095, 4. Ricciardo (Aust./Racing Bulls) – 14.971 , 5. Sainz (s./Ferrari) -15.222, 6. Piastri (Aust./McLaren) -15.570.

Dünya Kupası sonrası prbn: 1. Verstappen 118, 2. Prez 91, 3. Leclerc 83, 4. Sainz 73, 5. Norris (Brit./McLaren) 58, 6. Piastri 41.

Oyun yapıcı: 1. Red Bull 209, 2. Ferrari 162, 3. McLaren 99, 4. Mercedes 52, 5. Aston Martin 40, 6. Racing Bulls 13.

Ana drenaja uygunluk: 1. Verstappen 1:27.241, 2. Leclerc -0.141, 3. Sainz -0.214, 4. Prez -0.219, 5. Norris -0.353, 6. Piastri -0.434.